У сучасному світі, де буквально в кожній сфері на один правдивий факт доводиться три непідтверджених здогади, слуху або міфу, які видаються за дійсність, технологій для детекції брехні дістається особливо багато. Спеціально для вас представники агентства Sovton зібрало головні міфи про поліграф, щоб наступного разу почута дезінформація не змогла вас обдурити.
Детектор брехні – це диво-прилад, здатний моментально розпізнати брехню.
Головна омана, в яку часто вводять необізнаних людей фільми і телешоу – це сам принцип роботи «детектора брехні». Поліграф не може помилятися, адже сам принцип помилки виключений з його концепції. Він не показує, чи дійсно з вуст обвішаними датчиками опитуваного зараз прозвучала брехня, а лише реєструє реакції в організмі після того, як людина почула стимулюючий питання і дав на нього відповідь. Поліграф – ні більше ні менше, ніж інструмент в руках поліграфолога. Для експерта прилад подібний ножа в руках кухаря, скальпелю в руках хірурга або керма в руках водія – хоч деякі авто вже оснащені автопілотом, під час їзди по заплутаному серпантину людської свідомості основну роботу майстер виробляє особисто.
Поліграф шкідливий для здоров’я.
Домовимося відразу – деякі особистості можуть не бути допущені до перевірки. Це вагітні жінки, діти, а також люди з рядом психологічних розладів і фізичних недуг, найчастіше серцево-судинного характеру. Однак це ніяк не пов’язано з можливими збитками для здоров’я опитуваного безпосередньо від приладу – вас не буде бити розрядами електричного струму, опромінювати радіацією або впливати на головний мозок – поліграф абсолютно нешкідливий для здоров’я.
Поліграф можна обдурити.
Улюблена усіма поліграфологами рубрика, про яку можна написати не просто матеріал для блогу, але цілу електронну книгу – і продавати її в категорії «гумор». Інтернет рясніє порадами диванних агентів ЦРУ для тих, хто переживає перед майбутньою перевіркою і відчайдушно шукає спосіб обману горезвісного «детектора». Серед найбільш популярних ідей:
– сильно напитися напередодні або випити безпосередньо перед перевіркою. Геніальність даного методу полягає в тому, що випитий перед перевіркою алкоголь змінить покази датчика, і це абсолютна правда – ось тільки людей в нетверезому стані поліграфолог моментально відправить на перездачу;
– випити заспокійливі препарати. Цим ви можете трохи притупити деякі реакції організму і погіршити якість проведення тесту і настрій поліграфолога. Щоб домогтися серйозних результатів, перевіряється потрібно випити велику дозу заспокійливого – а це точно не піде від уваги експерта. Якщо, звичайно, ви будете в змозі до нього дійти;
– не спати всю ніч. Найпоширеніший рада. Подібно випитої валер’янку, недолік сну дійсно може послабити реакцію на тригери, яку фіксує «детектор брехні», проте поліграф, в свою чергу, має високу чутливість і калибруется під кожного опитуваного індивідуально;
– кусати себе за язик або вставити кнопку в взуття. Болісний і досить дурний варіант. Як мінімум, мікроруху і біль на обличчі помітна і об’єктивно підозріла і без застосування поліграфа. Питань при перевірці зазвичай багато, і якщо на кожен з них підозрюваний буде займатися саморуйнуванням, до кінця тесту йому потрібна буде медична допомога. Нарешті, реакція людського організму на біль не має нічого схожого з проявом брехні, так що покусана ротова порожнина в будь-якому випадку обернеться повним фіаско.