ВИКОРИСТАННЯ ПОЛІГРАФА У СУДОВОЇ ПРАКТИКИ
27 Вересня, 2021

Застосування «детектора брехні» при розслідуванні адміністративного чи кримінального судочинства – актуально це? Відповімо відразу: безумовно. Якщо слідство стало в глухий кут, або на підігрівається недостатньо доказів, перевірка на поліграфі може виявитися найефективнішим рішенням. Про тонкощі використанні технології в суді – в матеріалі агентства Sovton.   

Як відомо, з давніх часів людство усвідомило необхідність розпізнання брехні при розслідуванні злочинів. Найдавніші історичні джерела повідомляють, що у різних народів застосовувалися різноманітні спеціальні техніки і методики для виявлення обману. З давніх часів було помічено, як змінюються фізіологічні характеристики людини, що говорить неправду або побоюється викриття.

Наприклад, в Стародавньому Китаї обвинуваченого у вчиненні правопорушення людини піддавали так званому випробуванню рисом – під час оголошення обвинувачення підозрюваний набирав в рот жменю сухої крупи. Якщо після цього рис залишався сухим, вважалося, що людина винна – через страх бути викритим у обвинуваченого припинявся природний процес слиновиділення. У Стародавній Індії підозрюваному упереміш називали нейтральні і критичні, пов’язані зі злочином слова, на які він повинен був відповідати першим прийшов в голову словом і тихо ударяти в гонг. Як правило, сила удару в гонг після почутого критичного слова була сильнішою.

Часи змінювалися, і технологічний прогрес разом з ними. Наука дослідження психофізики пройшла довгий шлях, щоб ми отримали той самий «детектор брехні», який використовується зараз. За відправну точку у використанні поліграфа в судову практику можна вважати 2 лютого 1935 року – саме тоді в Сполучених Штатах свідчення на приладі для детекції брехні були вперше використані як доказ провини підсудного. 

Сьогодні поліграф офіційно використовується як доказ у судновому розслідуванні в США, Японії, Канаді, Ізраїлі, Південній Кореї, Польщі, Туреччини. Докази провини підозрюваного, встановлені за допомогою цього приладу, можуть бути представлені в суді і часто мають величезну вагу в судових процесах. 

А яка ситуація із судовою системою України?

В нашій державі немає чіткого законопроекту, що дозволяє використовувати поліграф в якості достовірної докази при веденні процесу. Перевірка на «детекторі брехні», проте, часто є вагомим доказом у великій кількості судових розслідувань. Вона проводиться на добровільній основі або як частина експертизи, яку призначив суд. При цьому, безумовно, варто розуміти, що перевірка на поліграфі в контексті докази в суді розцінюється, як некатегоричності доказ, і в кінцевому підсумку може мати буде розглядатися, як «пом’якшене», тобто ймовірне доказ. 

Так чи інакше, сторони в суді мають повне право використовувати дослідження на поліграфі і надавати його як складову доказової бази у справі – як і з боку звинувачення, так і з боку захисту. 

Головне – пам’ятати, що основним показником при виборі відповідних послуг має бути професіоналізм експертів, ці послуги надають. Залишайте заявку на сайті, якщо зацікавлені в якісному дослідженні психофізіческого характеру – не дайте заплямувати вашу репутацію.

© 2008-2021
Ми в соцмережах: